SK
  • SK
  • EN
Motív
  • Svetlý
  • Tmavý

Cesta do praveku 2023

Obec Čaka v spolupráci so ZŠ Čaka, Oblastnou organizáciou CR Tekov a Radix Slovakia, o.z. pripravila pre širokú verejnosť podujatie Cesta do praveku 2023. Zážitkové interaktívne učenie v prírode je výborná príležitosť, ako prebudiť v deťoch zvedavosť a motivovať ich spoznávať svet okolo nás, pýtať sa, čo je okolo nás, čo bolo, ako a prečo. My sme sa túto teplú slnečnú stredu presunuli v čase a zavítali najskôr do polovice 19.storočia, potom do stredoveku i do dôb dávno minulých, do 12.stor. pred n.l., teda do čias, keď v starom Grécku prebiehala Trójska vojna a v Čake na lokalite Kopec stavali mohylu pre náčelníka.

Deti na začiatku putovania navštívili pamätnú izbu Martina Čulena, národného buditeľa z revolučného obdobia meruôsmych rokov, kde k téme porozprával vdp. Farár Peter Hayden a prihovorila sa i predsedníčka Miestneho odboru Živeny v Trávnici p. Debnárová. Brtníctvo ako jedno z najstarších remesiel predstavil Peter Ostrožlík, včelár telom i dušou.

Na čistine uprostred lesa pri „prameni“ Badica sa deti dozvedeli zaujímavosti z prednášky Dr. Piusa o náčelníckej mohyle z ml. doby bronzovej, náleze stredoeurópskeho významu, viac o zlievaní kovov nám prezradil umelecký kovolejár p. Herz z Rybníka, ktorý sa venuje zlievaniu kovov dlhé roky, na podujatie zabezpečil repliky hrotu oštepu a spony z náleziska. Deti zistili viac o vegetácii na Čakanskej hore, i stredovekom Pustom kostolíku, na každom stanovišti ich čakali herné plány, aby si preverili, čo si zapamätali z výkladu. Rekonštrukcia pece, postavená podľa dobových postupov rodákom z Čaky, Jožkom Remeňom prešla prvou zaťažkávacou skúškou a Betka Víglašová pripravila priamo v nej pre všetkých chutné, voňavé posúchy, obidvom pripisujeme známku 1*. Na amfiteátri čakali deti tvorivé dielne (Tonka Hindická s modelovaním z hliny, M. Bučková s dobrotami od včielok, výroba náramkov a športové aktivity, ktoré zabezpečila ZŠ v Čake). Celý čas deti sprevádzali animátori z radov starších teenagerov.

Projekt bol finančne podporený z prostriedkov NSK a Obce Čaka, starosta obce touto cestou ďakuje všetkým, ktorí priložili ruku k dielu.

Viac fotiek nájdete https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1s9_HGAJDh4FUr2uUC9U1hYWDy7WfN4tz

OOCR Tekov                 NSK erb

Cesta do praveku 2023
Cesta do praveku 2023Cesta do praveku 2023Cesta do praveku 2023Cesta do praveku 2023Cesta do praveku 2023
Prihláste sa na odber aktuálnych oznamov obce

Buďte tak informovaný o dianí v našej obci

*Zadaním e-mailu súhlasím s odberom aktualít

Kde nás nájdete

O obci

Obec Čaka je samostatný samosprávny a správny celok Slovenskej republiky, ktorý svoje samosprávne kompetencie vykonáva samostatne (zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení).

Základné orgány obce sú starosta a obecné zastupiteľstvo.

Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách v počte 7 poslancov.

Kontakty

Web je zabezpečený pomocou Let's encrypt

Úradné hodiny

  • Po: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00
  • Ut: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00
  • St: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
  • Št: nestránkový deň
  • Pi: 8:00 - 12:00